TAVHL Hisse Yorumu: TAV'da Avroyla Ölçülü Büyüme, Kur ve Vergiyle İkiye Katlanan Kâr
TAV Havalimanları dokuz ayda 89,4 milyon yolcuya hizmet verdi; şirketin avro rakamlarıyla ciro %5, FAVÖK (faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr) %7 arttı, net kâr 75 milyon avrodan 173 milyon avroya çıktı. TL tablolarda büyüme çok daha yüksek görünüyor, çünkü şirket avroyla çalışıyor ve TL rakamlar kur etkisini taşıyor. Bu yazıda kârın kaynağını, yolcu trafiğini, borcu ve şirketin yıl sonu beklentilerini anlatıyoruz.
BorsaGEN · 1 Kasım 2026 · 11 dakikalık okuma · veriler: 30 Ekim 2026 kapanışı ve 21 Ekim 2026 tarihli 9 aylık finansal tablolar
YÖNETİCİ ÖZETİ
TAV Havalimanları'nın işi bu yıl büyüyor ama yavaş: yolcu sayısı %3, avroyla satış %5 arttı; kârın ikiye katlanmasında geçen yılki kur ve vergi kayıplarının bu yıl tekrarlanmaması belirleyici oldu. Şirket temmuzda yıl sonu yolcu beklentisini düşürdü ve Türkiye'deki dış hat trafiği zayıf. Öte yandan Antalya'da 2027'de başlayacak yeni işletme dönemi ile Ankara ve yurt dışındaki büyüyen havalimanları önümüzdeki dönemin asıl konuları.
- Faaliyet
- Avroyla ciro %5,1 artışla 1.461 milyon avroya, FAVÖK %7,4 artışla 502 milyon avroya çıktı. Yalnız üçüncü çeyrekte FAVÖK %11 arttı.
- Kâr
- Ana ortaklık net kârı 75 milyon avrodan 173 milyon avroya (TL'de 4,0 milyar TL'den 9,6 milyar TL'ye) çıktı. Artışın çoğu faaliyetten değil; ertelenmiş vergi, kur farkı ve ortak girişim kalemlerinde geçen yılki zararların bu yıl görülmemesinden geldi.
- Yolcu
- Dokuz ayda yolcu %2,6 artışla 89,4 milyon oldu; dış hat yolcusu yalnız %0,8 arttı, Antalya'da dış hat yolcusu %5,5 azaldı. Şirket temmuzda yıl sonu yolcu beklentisini 116–123 milyondan 112–118 milyona indirdi.
- Borç
- Şirketin avro hesabıyla net borç 1.649 milyon avro, yıl başına göre %1,9 arttı. Tunus'taki havalimanı şirketinin 13,6 milyar TL'lik kredisi, finansal oran şartı sağlanamadığı için en az 2024 sonundan bu yana kısa vadeli borçta duruyor; bankalar krediyi geri çağırmadı.
- Borsa
- Hisse 9 Şubat zirvesinin %32 altında, yılbaşından bu yana %16,2 düştü; BIST 100'ün kaybı %4,5. Son üç ayda ise hisse %6,6, endeks %19,1 geriledi.
TAVHL · TAV Havalimanları: güncel fiyat ve grafik
TAV Havalimanları Holding A.Ş.BIST: TAVHLSektör: Holding ve Yatırım
Yazının rakamları 30 Ekim 2026 kapanışı ve 21 Ekim 2026 tarihli 9 aylık finansal tablolar tarihlidir; aşağıdaki fiyat, grafik ve haber puanı günceldir.
BIST 100 (aynı başlangıç fiyatına göre)
BIST 100 (aynı başlangıç fiyatına göre)
BIST 100 (aynı başlangıç fiyatına göre)
- Önceki kapanış
- 254,50 TL
- 1 yıllık en yüksek
- 369,00 TL
- 1 yıllık en düşük
- 240,20 TL
- Yılbaşından bu yana
- −%16,18
TAV Havalimanları ne yapıyor?
Havalimanı işletme hakkı alıp terminal kuran ve işleten bir grup.
TAV Havalimanları, devletlerden belirli bir süre için havalimanı işletme hakkı (imtiyaz) alıp terminal inşa eden ve işleten bir şirket. Türkiye'de Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas-Bodrum ve Gazipaşa-Alanya havalimanlarını tek başına, Antalya Havalimanı'nı ortak girişimle işletiyor. Yurt dışında Almatı (Kazakistan), Tiflis ve Batum (Gürcistan), Monastır ve Enfidha (Tunus), Üsküp ve Ohrid (Kuzey Makedonya) havalimanlarını işletiyor; Medine (Suudi Arabistan) ve Zagreb (Hırvatistan) havalimanlarında payı var. Grup ayrıca yer hizmetleri (Havaş), yiyecek-içecek (BTA), gümrüksüz satış (ATÜ, %50 ortaklık), yolcu salonu, bilgi işlem ve güvenlik hizmeti veriyor.
Gelirin dağılımı bu çeşitliliği gösteriyor. Dokuz aylık 77,8 milyar TL'lik satış gelirinin %33'ü havacılık gelirinden (yolcu ve uçak ücretleri), %23'ü yer hizmetlerinden, %14'ü yiyecek-içecekten, %9'u yolcu salonu hizmetlerinden geliyor. Coğrafi olarak gelirin %45'i Türkiye'den, %27'si Kazakistan'dan, %9'u Gürcistan'dan.
Ana ortak %46,12 payla Fransız havalimanı işletmecisi Aéroports de Paris (Groupe ADP). Tepe İnşaat'ın payı %4,02, halka açık kısım %49,86. Halka açık payların piyasa değeri yaklaşık 44,6 milyar TL; son 20 seansta günlük ortalama işlem hacmi 0,83 milyar TL. Bağlı ortaklıklarda 24.398 kişi çalışıyor.
Bir "avro şirketi"
TAV'ın muhasebedeki geçerli para birimi avro: şirketin açıklamasına göre grup şirketlerinin önemli kısmı ve ana ortaklık avroyla çalışıyor. KAP'taki TL tablolar avrodan çevriliyor; enflasyon düzeltmesi (TMS 29) yalnız TL ile çalışan grup şirketlerine uygulanıyor ve önceki dönem rakamları yeniden yazılmıyor. Bu yüzden TL'deki büyüme oranlarının büyük kısmı kur etkisi. Şirket faaliyet raporunda avro bazlı rakamları da açıklıyor; bu yazıda büyümeyi o rakamlarla anlattık. Şirketin 2025 cirosunun %73'ü döviz cinsinden ya da dolara endeksli.
TAV, 30 Eylül'de biten dokuz aylık konsolide finansal tablolarını 21 Ekim akşamı açıkladı. TL tablolarda satış geliri %27,8 artışla 77,8 milyar TL'ye, esas faaliyet kârı %27,1 artışla 18,3 milyar TL'ye çıktı. Şirketin açıkladığı avro rakamlarında ise ciro %5,1 artışla 1.461 milyon avro, FAVÖK %7,4 artışla 502 milyon avro oldu; FAVÖK marjı %33,6'dan %34,3'e yükseldi. Aradaki farkın büyük kısmı, avronun TL karşısındaki değer artışı.
Kaynak: TAV Havalimanları 30.09.2026 finansal tabloları ve faaliyet raporu (KAP). Faaliyet kârı TL'de esas faaliyet kârı, avroda şirketin açıkladığı FAVÖK'tür. Yolcu sayısı para biriminden bağımsızdır.
Havalimanı işi mevsimsel: gelir ve kârın büyük kısmı yaz aylarında oluşuyor. Bu yılın üçüncü çeyreğinde ciro 594 milyon avroyla geçen yılın aynı çeyreğine göre %4,9, FAVÖK 257 milyon avroyla %11,4 arttı; her 100 avroluk cirodan kalan FAVÖK 40,7 avrodan 43,3 avroya çıktı. Yılın ilk çeyreği ise zayıftı: ciro %5, FAVÖK %14 azalmıştı. Şirket bunu jeopolitik gelişmelere, Almatı'da daha düşük yakıt satışına ve doların avro karşısında zayıflamasına bağlamıştı.
Kaynak: şirketin çeyrek faaliyet raporlarındaki avro bazlı veriler (KAP). İkinci ve üçüncü çeyrekler altı ve dokuz aylık toplamların farkı, 2025 son çeyreği yıllık rakamdan dokuz aylık rakam düşülerek kendi hesabımızdır.
| Kalem | 9 ay 2025 | 9 ay 2026 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Yolcu (milyon) | 87,2 | 89,4 | +%2,6 |
| Ciro (milyon avro) | 1.389,8 | 1.461,1 | +%5,1 |
| FAVÖK (milyon avro) | 467,4 | 501,8 | +%7,4 |
| FAVÖK marjı | %33,6 | %34,3 | +0,7 puan |
| Net kâr, ana ortaklık (milyon avro) | 75,3 | 173,4 | 2,3 kat |
| Satış geliri (milyar TL) | 60,9 | 77,8 | +%27,8 |
| Esas faaliyet kârı (milyar TL) | 14,4 | 18,3 | +%27,1 |
| Net kâr, ana ortaklık (milyar TL) | 4,0 | 9,6 | 2,4 kat |
Kaynak: TAV Havalimanları 30.09.2026 konsolide finansal tabloları ve 9 aylık faaliyet raporu (KAP). Avro rakamları şirketin açıkladığı avro bazlı verilerdir. TL tablolar avrodan çevrilir; TL değişim oranları kur etkisini içerir.
Net kâr neden ikiye katlandı?
Faaliyetten çok, geçen yılki kur ve vergi kayıplarının kalkmasıyla.
Ana ortaklık net kârı avroyla 75,3 milyon avrodan 173,4 milyon avroya, yani 98 milyon avro arttı. Şirketin açıkladığı kalemlere göre bu artışın parçaları şöyle:
Net kâr ana ortaklık payıdır. Kalemler şirketin 9 aylık faaliyet raporundaki avro bazlı verilerdir; son kalem toplam farktan geri kalan kısımdır (kendi hesabımız).
Artışa en çok katkıyı vergi kalemi verdi. Ertelenmiş vergi (ileride ödenecek ya da indirilecek vergiye ilişkin muhasebe kaydı) geçen yıl 32,4 milyon avro gider yazılmışken bu yıl 31,5 milyon avro gelir yazıldı; şirket bunu TAV Gürcistan'ın temettü ödemesine, TL'nin geçen yıla göre daha az değer kaybetmesine ve Kazakistan parası tengenin değer kazanmasına bağlıyor. Kur farkı zararı 40,6 milyon avrodan 1,2 milyon avroya indi; şirketin açıklamasına göre geçen yılın son çeyreğinde kur korumalı mevduatın sona ermesi ve TL'deki daha sınırlı değer kaybı etkili oldu. Antalya gibi ortak girişimlerden gelen zarar payı da 37,0 milyon avrodan 10,0 milyon avroya geriledi.
Faaliyetin katkısı daha sınırlı: FAVÖK 34,4 milyon avro arttı. Buna karşılık amortisman, faiz ve cari vergi giderleri yükseldi. Şirketin açıklamasına göre Ankara'daki yatırımın tamamlanmasıyla daha önce yatırım maliyetine eklenen faiz artık gider yazılıyor. TL tablolarda banka kredisi faiz gideri 4,0 milyar TL'den 6,1 milyar TL'ye, dönem vergisi 1,4 milyar TL'den 3,2 milyar TL'ye çıktı. Karşılaştırmanın tabanı da düşük: şirket geçen yılın dokuz ayında toplam 103 milyon avroluk nakit dışı, tek seferlik olumsuz etki açıklamıştı.
Bu yıl kârı faaliyetten çok, geçen yılki kur ve vergi kayıplarının tekrarlanmaması büyüttü.Dokuz aylık tablolardan çıkan sonuç
Yolcu trafiği: büyüme yurt dışından ve iç hattan
Türkiye'de dış hat zayıf; Ankara ve yurt dışı güçlü.
TAV dokuz ayda 89,4 milyon yolcuya hizmet verdi; artış %2,6. İç hat yolcusu %6,1 artarken dış hat yolcusu yalnız %0,8 arttı. Bu ayrım gelir için önemli: örneğin Ankara'da şirket giden dış hat yolcusu başına 17 avro, giden iç hat yolcusu başına 3 avro ücret alıyor.
| Havalimanı | 9 ay 2025 | 9 ay 2026 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Antalya (%50) | 31,18 | 30,14 | −%3,3 |
| Ankara | 10,42 | 11,31 | +%8,5 |
| İzmir | 9,59 | 10,27 | +%7,0 |
| Almatı | 9,10 | 9,47 | +%4,1 |
| Medine (%26) | 8,51 | 8,66 | +%1,7 |
| Tiflis ve Batum | 5,05 | 5,19 | +%2,7 |
| Milas-Bodrum | 3,72 | 3,92 | +%5,4 |
| Zagreb (%15,8) | 3,58 | 3,62 | +%1,1 |
| Kuzey Makedonya | 2,59 | 3,33 | +%28,9 |
| Monastır ve Enfidha | 2,62 | 2,73 | +%4,4 |
| Gazipaşa-Alanya | 0,79 | 0,73 | −%7,9 |
| Toplam | 87,15 | 89,37 | +%2,6 |
Kaynak: TAV Havalimanları Eylül 2026 yatırımcı bülteni ve 9 aylık faaliyet raporu (KAP). Gelen ve giden yolcu toplamı, transfer dahil, yalnız ticari uçuşlar. Parantez içi TAV'ın ortak girişimdeki payıdır; Antalya, Medine ve Zagreb'in gelirleri konsolide ciroya girmez; yolcuları toplamın içindedir.
Yolcu sayısı en yüksek havalimanı Antalya'da dış hat yolcusu %5,5 azaldı (26,0 milyondan 24,6 milyona). Şirket Orta Doğu'daki gerilimi ve yüksek jet yakıtı fiyatlarını gerekçe gösteriyor; Gürcistan'da hava sahası kapanışlarından etkilenen trafik haziran ayından itibaren toparlandı. Ankara'da dış hat yolcusu %13 arttı; şirket bunu Ajet'in Ankara'dan Avrupa'ya yeni hatlar açmasına bağlıyor. Kuzey Makedonya'da toplam yolcu %29, Almatı'da dış hat yolcusu %11 arttı.
Gelir tarafında yolcu başına harcama arttı. Şirketin hesabıyla yolcu başına gümrüksüz satış 8,3 avrodan 10,0 avroya (%21) çıktı; şirket bunu Antalya'da geçen yıl açılan yeni ticari alanların ilk kez tam dönem katkısına bağlıyor. TL tablolarda yiyecek-içecek geliri %43, gümrüksüz satış imtiyaz geliri %34, havacılık geliri %16 arttı (TL oranları kur etkisi içerir).
Almatı'da tarife artışı
Şirket üçüncü çeyrekte Almatı'da yolcu başına uygulanan tarifeleri yeniden artırdı. Yönetimin değerlendirmesine göre yeni tarifelerin, özellikle son çeyrekten itibaren, jet yakıtı satış hacmindeki düşüşün gelire etkisini büyük ölçüde telafi etmesi bekleniyor. Bu, şirketin kendi beklentisi; sonuç yıllık tablolarda görülecek.
Avro rakamlarıyla dokuz ayda faaliyetlerden gelen nakit %22 artışla 306,7 milyon avroya çıktı. Yatırım harcaması 126,7 milyon avrodan 140,7 milyon avroya yükseldi; ortak girişimlerden alınan kâr payı 57,5 milyon avrodan 47,6 milyon avroya indi. TL tablolarda işletme faaliyetlerinden nakit 10,9 milyar TL'den 16,2 milyar TL'ye çıktı. Nakit akışı da mevsimsel: ilk yarıda faaliyetlerden gelen nakit yalnız 25,2 milyon avroydu, büyük kısmı yaz çeyreğinde geldi.
Kaynak: şirketin 9 aylık faaliyet raporundaki avro bazlı veriler (KAP). TL tablolarda işletme faaliyetlerinden nakit 10,9 ve 16,2 milyar TL, maddi ve maddi olmayan duran varlık alımı 5,5 ve 7,6 milyar TL.
Yılın önemli finansman olayı, ana ortak Aéroports de Paris'ten 2022'de alınan 300 milyon avroluk ortak kredisinin 23 Mart 2026'da faiziyle birlikte 314,9 milyon avro ödenerek kapatılması. Bunun karşılığında banka borcu arttı: banka kredileri 63,9 milyar TL'den 95,6 milyar TL'ye çıktı; dokuz ayda 43,7 milyar TL yeni borç alındı, 22,3 milyar TL kredi geri ödendi.
| Kalem | 31 Aralık 2025 | 30 Eylül 2026 |
|---|---|---|
| Banka kredileri | 63,9 mr TL | 95,6 mr TL |
| Tahvil (400 milyon dolar) | 17,2 mr TL | 20,1 mr TL |
| Kiralama borçları | 8,4 mr TL | 11,1 mr TL |
| Ana ortak kredisi | 15,7 mr TL | 0 |
| Nakit ve benzerleri | 24,0 mr TL | 36,2 mr TL |
| Bir yıl içinde ödenecek banka kredisi | 20,1 mr TL | 25,9 mr TL |
| Net borç (şirketin avro hesabı) | 1.619 milyon € | 1.649 milyon € |
Kaynak: TAV Havalimanları 30.09.2026 konsolide finansal tabloları, borçlanmalar ve ilişkili taraf dipnotları; net borç şirketin 2025 yıllık ve 9 aylık faaliyet raporlarındaki avro bazlı veridir (ortağa borç dahil). mr: milyar.
Avroyla bakınca net borç yıl başına göre %1,9 arttı; yatırımların sürdüğü bir dönemde yatay sayılır. Avro özkaynak ise 1.609 milyon avrodan 1.754 milyon avroya çıktı. Tahvilin kuponu %8,50; şirket ödemeleri çapraz kur takasıyla avroya çevirdiği için avro bazında maliyeti %6,87. Uluslararası kredi notları yatırım yapılabilir seviyenin altında: Fitch BB+, S&P BB (ikisinde de görünüm durağan).
Tunus kredisinde süregelen şart ihlali
TAV Tunus'un yolcu sayısı pandemi sonrası beklenenden yavaş toparlandığı için kredi sözleşmesindeki finansal oran şartları sağlanamıyor. Bu yeni bir durum değil: kredi en az 2024 sonundan bu yana her bilançoda tamamen kısa vadeli borçta gösteriliyor. 30 Eylül itibarıyla tutar 13,6 milyar TL (31 Aralık 2025'te 12,2 milyar TL; artış kur etkisi, avroyla tutar yaklaşık 245 milyon avroda aynı kaldı, kendi hesabımız); bir yıl içinde ödenecek banka kredisinin yarısından fazlası bu kalem. Şirketin açıklamasına göre bankalardan krediyi geri çağırma bildirimi alınmadı; Tunus dışındaki şirketlerde şart ihlali yok.
TAV, şubatta açıkladığı 2026 beklentilerini 28 Temmuz'da güncelledi: yolcu beklentisi 116–123 milyondan 112–118 milyona, dış hat yolcu beklentisi 78–83 milyondan 72–77 milyona, FAVÖK beklentisi 590–650 milyon avrodan 580–630 milyon avroya indirildi. Ciro beklentisi 1.880–1.980 milyon avroda korundu, yatırım harcaması üst sınırı 330 milyon avrodan 300 milyon avroya çekildi. 21 Ekim tarihli dokuz aylık faaliyet raporunda bu aralıklar değişmedi.
| Kalem | Beklenti | 9 ay | Kalan* |
|---|---|---|---|
| Yolcu (mn) | 112–118 | 89,4 | 22,6 |
| Ciro (mn €) | 1.880–1.980 | 1.461,1 | 418,9 |
| FAVÖK (mn €) | 580–630 | 501,8 | 78,2 |
| Yatırım (mn €) | <300 | 140,7 | — |
Kaynak: 2026 beklentileri bildirimleri (18 Şubat ve 28 Temmuz 2026) ve 9 aylık faaliyet raporu (KAP). *Kalan: beklentinin alt ucuna ulaşmak için son çeyrekte gereken tutardır. Geçen yılın son çeyreği: 25,7 milyon yolcu (Ekim, Kasım ve Aralık 2025 bültenlerinin toplamı), 433,4 milyon € ciro ve 92,8 milyon € FAVÖK (yıllık rakamdan dokuz aylık rakam düşülerek). Kalan sütunu ve geçen yılın son çeyreği kendi hesabımızdır. Ciro, FAVÖK ve yatırım beklentisine ortak girişimler dahil değildir; yolcu beklentisine dahildir. mn: milyon.
Tablo şunu söylüyor: aralığın alt ucuna ulaşmak için son çeyrekte geçen yılın son çeyreğinin altında bir sonuç yetiyor (ciroda yaklaşık %3, yolcuda %12, FAVÖK'te %16 daha düşük). Üst uç ise zor: ciroda son çeyreğin geçen yıla göre %20, FAVÖK'te %38 artması gerekir. Şirket beklentisinin seyahat kısıtlaması, olağan dışı kur hareketi gibi gelişmeler yaşanmaması varsayımına dayandığını belirtiyor.
2027'de neler değişiyor?
Antalya Havalimanı'nın mevcut işletme hakkı Aralık 2026'da bitiyor. 2027'den itibaren ortak girişimin (TAV'ın kâr payı %50) yeni işletme dönemi Aralık 2051'e kadar sürecek; bu dönem için Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne (DHMİ) 1.813 milyon avro peşin kira ödendi. Tiflis'te işletme süresi 15 Ocak 2026'daki anlaşmayla 2031 sonuna uzadı; 2026–2027'de 150 milyon dolarlık yatırım yapılacak, 2027'den itibaren yolcu ücretinin %30'u kira olarak ödenecek. Muhasebe tarafında, 1 Ocak 2027'den başlayan dönemlerde yüksek enflasyonlu bir sunum para birimine çevrimi düzenleyen TMS 21 değişikliği yürürlüğe giriyor; şirket etkilerini değerlendirdiğini belirtiyor. Bu değişiklik 2027 raporlarında TL rakamların karşılaştırmasını etkileyebilir.
TAV 2025 kârından pay başına brüt 3,61 TL (net 3,07 TL), toplam 1,31 milyar TL nakit temettü dağıttı; ödeme temmuz ve eylülde iki eşit taksitte yapıldı. Bu tutar 30 Ekim kapanış fiyatının %1,4'ü.
Almatı'da azınlık ortağı KIF Warehouses, sözleşmeden doğan satma hakkını (put opsiyonu) kullandı; TAV kalan %15'lik payı 133 milyon dolara alarak havalimanındaki payını %100'e çıkaracak. Sözleşme 28 Temmuz'da imzalandı; bildirimde tamamlanma tarihi yer almıyor ve 21 Ekim tarihli faaliyet raporunda pay hâlâ %85 görünüyor. Kuveyt Uluslararası Havalimanı 2. terminalinin işletme ve bakım ihalesine Limak İnşaat'la kurulan konsorsiyum (TAV payı %60) 2 Haziran'da teklif verdi; sonuç henüz açıklanmadı.
| Tarih | Kuruluş | Not | Görünüm |
|---|---|---|---|
| 19 Şubat | Fitch Ratings | BB+ (teyit) | Durağan |
| 3 Nisan | S&P Global | BB (tahvil BB−) | Durağan |
| 21 Ekim | JCR Avrasya | AA− ulusal (teyit) | Pozitif → durağan |
Kaynak: kredi derecelendirmesi bildirimleri (KAP). Uluslararası notlar yatırım yapılabilir seviyenin altındadır; JCR'nin notu Türkiye içindeki ulusal ölçektedir ve bir yıl önce görünümü durağandan pozitife çevrilmişti.
TAVHL 30 Ekim'i 250,00 TL'den kapattı. Hisse bir yılda %3,9, yılbaşından bu yana %16,2 geriledi; aynı dönemlerde BIST 100 %0,7 ve %4,5 düştü (temmuz ve eylüldeki toplam 3,61 TL brüt temettü dahil edilince bir yıllık getiri yaklaşık −%2,6). Grafik iki serinin 30 Ekim 2025'ten bu yana haftalık seyrini aynı başlangıç noktasından (100) gösteriyor.
Kaynak: Borsa İstanbul günlük kapanış verisi. Fiyatlar temmuz ve eylüldeki toplam 3,61 TL brüt temettü için düzeltilmemiştir; dönemde bedelsiz ya da bölünme yok.
Hisse 9 Şubat'ta 366,75 TL ile son bir yılın en yüksek kapanışını gördü; o tarihten bu yana yaklaşık %32 geride. Son üç ayda ise tablo tersine döndü: hisse %6,6, BIST 100 %19,1 düştü; son bir ayda hisse %4,3, endeks %9,9 geriledi.
Tabloların açıklandığı akşamın ertesinde, 22 Ekim'de hisse 287,00 TL'den 267,00 TL'ye inerek %7,0 düştü; aynı gün BIST 100 de %3,1 geriledi. Tablolarla aynı akşam JCR Avrasya'nın notu teyit edip görünümü pozitiften durağana çektiği de açıklanmıştı.
Teknik göstergelere bakınca 30 Ekim itibarıyla hisse 20 günlük hareketli ortalamasının %7,5, 50 günlük ortalamasının %7,8 altında. Göreli güç endeksi (RSI) 34 ile aşırı satım bölgesi olarak tanımlanan 30'un biraz üstünde. Hareketli ortalama yakınsama ıraksama (MACD) histogramı eksi bölgede ve son beş seansta derinleşti; kısa vadeli ivme aşağı yönlü. Son bir yılın en düşük fiyatı 22 Mayıs'taki 240,20 TL. Bu göstergeler fiyatın bugünkü durumunu tarif eder, gelecekteki yönünü öngörmez.
Fonlar ve dolaşım
Son portföy raporlarına göre 87 yatırım fonu TAVHL tutuyor; fonların toplam payı borsada dolaşan payların %2,74'ü. Payların yarıya yakını halka açık; son 20 seansın günlük ortalama işlem hacmi 0,83 milyar TL. Şirketin kurumsal yönetim derecelendirme notu ağustosta 9,69'dan 9,73'e yükseltildi.
Olumlu yönler
- Avroyla ciro %5,1, FAVÖK %7,4 arttı; üçüncü çeyrekte FAVÖK artışı %11,4.
- FAVÖK marjı %33,6'dan %34,3'e, üçüncü çeyrekte %40,7'den %43,3'e çıktı.
- Yolcu başına gümrüksüz satış %21 artışla 10,0 avroya yükseldi.
- Ankara'da dış hat yolcusu %13, Kuzey Makedonya'da toplam yolcu %29 arttı.
- Faaliyetlerden gelen nakit avroyla %22 arttı; net borç avroyla yatay (1.649 milyon avro).
- Ana ortağa olan 300 milyon avroluk kredi vadesinde kapatıldı; yerine banka kredisi kullanıldı.
- 2027'de Antalya'da Aralık 2051'e kadar sürecek yeni işletme dönemi başlıyor; Tiflis'in süresi 2031 sonuna uzadı.
Olumsuz yönler ve riskler
- Net kâr artışının çoğu faaliyetten değil; ertelenmiş vergi, kur farkı ve ortak girişim kalemlerinden geldi.
- Yıl beklentisi temmuzda düşürüldü; dış hat yolcusu yalnız %0,8 arttı, Antalya'da dış hat %5,5 azaldı.
- TAV Tunus'ta kredi şartı ihlali sürüyor; 13,6 milyar TL'lik kredi kısa vadeli borçta duruyor (bankalar geri çağırmadı).
- Banka kredisi faiz gideri TL'de 4,0 milyar TL'den 6,1 milyar TL'ye çıktı; amortisman da arttı.
- JCR Avrasya görünümü pozitiften durağana çekti.
- Trafik, Orta Doğu'daki gerilime ve jet yakıtı fiyatlarına duyarlı.
- Hisse 9 Şubat zirvesinin %32 altında, yılbaşından bu yana %16,2 düştü.
- Kasım 2026 (tahmini)Ekim trafik bülteniEylül bülteni 13 Ekim'de yayımlandı; son çeyreğin ilk yolcu verisi bu bültende.
- 7 Aralık 2026Tahvil kupon ödemesi400 milyon dolarlık, %8,50 kuponlu tahvilin 6. kupon ödemesi (vade 7 Aralık 2028).
- 1 Ocak 2027Antalya'da yeni işletme dönemiMevcut işletme hakkı Aralık 2026'da bitiyor; yeni dönem Aralık 2051'e kadar. Tiflis'te yeni kira yapısı da 2027'de başlıyor.
- Tarih açıklanmadıAlmatı'da %15'lik payın devri133 milyon dolarlık alım tamamlandığında havalimanındaki pay %100 olacak.
- Tarih açıklanmadıKuveyt ihalesinin sonucuTerminal 2 işletme ve bakım ihalesi; konsorsiyumda TAV payı %60.
- Şubat 2027 (tahmini)Yıllık sonuçlar ve 2027 beklentileri2025 sonuçları ve 2026 beklentileri 18 Şubat 2026'da açıklanmıştı.
- Mart 2027 (tahmini)Genel kurul ve temettü kararı2025 kâr dağıtımı 27 Mart 2026'daki genel kurulda onaylanmıştı.
İzlenecek beş başlık
- Dış hat trafiği: Antalya'da dış hat yolcusunun yeniden artıp artmadığı; yıl beklentisi 112–118 milyon yolcu.
- Yıl sonu beklentisi: FAVÖK'ün 580–630 milyon avroluk aralığın neresinde kapanacağı.
- Tunus kredisi: uzun süredir devam eden finansal oran şartı ihlalinin nasıl çözüleceği.
- Antalya'nın yeni dönemi: 2027'den itibaren ortak girişimin kârının TAV'ın net kârına katkısı.
- Almatı ve Kuveyt: %15'lik pay alımının tamamlanması ve ihale sonucu.
SIK SORULAN SORULAR
TAV Havalimanları 3. çeyrek 2026 bilançosu nasıl geldi?
Şirketin avro rakamlarıyla 2026'nın üçüncü çeyreğinde ciro %4,9 artışla 594 milyon avro, FAVÖK %11,4 artışla 257 milyon avro oldu. Dokuz aylık toplamda ciro %5,1 artışla 1.461 milyon avroya, FAVÖK %7,4 artışla 502 milyon avroya, ana ortaklık net kârı 75 milyon avrodan 173 milyon avroya çıktı. TL tablolarda satış geliri %27,8 artışla 77,8 milyar TL, net kâr 9,6 milyar TL.
TAVHL'nin net kârı neden bu kadar arttı?
Dokuz aylık net kâr 98 milyon avro arttı; bunun 34 milyon avrosu FAVÖK'ten, 64 milyon avrosu ertelenmiş vergi kaleminin giderden gelire dönmesinden, 39 milyon avrosu kur farkı zararının azalmasından, 27 milyon avrosu ortak girişim zararının küçülmesinden geldi. Amortisman, faiz, cari vergi ve diğer kalemler ise toplamda kârı yaklaşık 68 milyon avro aşağı çekti (kalan fark, kendi hesabımız).
TAV Havalimanları temettü ne zaman ödedi, ne kadar?
TAV 2025 kârından pay başına brüt 3,61 TL (net 3,07 TL), toplam 1,31 milyar TL nakit temettü dağıttı. Ödeme temmuz ve eylül 2026'da iki eşit taksitte yapıldı. 2026 kârına ilişkin karar, bu yılki takvim tekrarlanırsa Mart 2027'deki genel kurulda verilecek.
TAV'ın 2026 beklentileri neler?
Şirket 28 Temmuz'da beklentilerini güncelledi: 112–118 milyon yolcu, 1.880–1.980 milyon avro ciro, 580–630 milyon avro FAVÖK ve 300 milyon avronun altında yatırım harcaması. Dokuz ayda 89,4 milyon yolcu, 1.461 milyon avro ciro ve 502 milyon avro FAVÖK gerçekleşti.
TAV Havalimanları'nın borcu ne kadar?
Şirketin avro hesabıyla net borç 30 Eylül 2026'da 1.649 milyon avro, yıl başında 1.619 milyon avroydu. TL tablolarda banka kredileri 95,6 milyar TL, tahvil 20,1 milyar TL, nakit 36,2 milyar TL. Ana ortak Aéroports de Paris'e olan 300 milyon avroluk kredi Mart 2026'da kapatıldı.
TAVHL hissesi bilançodan sonra ne oldu?
Tablolar 21 Ekim akşamı açıklandı; 22 Ekim'de hisse 287,00 TL'den 267,00 TL'ye inerek %7,0 düştü, BIST 100 aynı gün %3,1 geriledi. Hisse 30 Ekim'i 250,00 TL'den kapattı; 9 Şubat'taki 366,75 TL'lik zirvesinin yaklaşık %32 altında.
TAV hangi havalimanlarını işletiyor?
Türkiye'de Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas-Bodrum, Gazipaşa-Alanya ve ortak girişimle Antalya; yurt dışında Almatı, Tiflis, Batum, Monastır, Enfidha, Üsküp ve Ohrid havalimanlarını işletiyor, Medine ve Zagreb'de payı var. Dokuz ayda toplam 89,4 milyon yolcuya hizmet verdi.
TAV'ın rakamları neden avroyla anlatılıyor?
Şirketin muhasebedeki geçerli para birimi avro; TL tablolar avrodan çevriliyor ve TL'deki büyüme kur etkisini içeriyor. Örneğin dokuz aylık satış geliri TL'de %27,8 artarken şirketin avro cirosu %5,1 arttı.
Bu yazıyı faydalı bulduysan paylaş:
Diğer hisse yorumları
BorsaGEN'de devamı
Çekince. Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir; hissenin fiyatına dair beklenti ya da hedef içermez. Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımladığı finansal tablolar ve bildirimler ile borsa verilerinden derlenen genel nitelikte bilgi ve değerlendirmedir; yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve kişinin mali durumu, risk ve getiri tercihleri dikkate alınmadan hazırlanmıştır. Bu bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilere uygun sonuç doğurmayabilir. Yatırım kararlarında yetkili kuruluşlardan kişiye özel danışmanlık alınması önerilir.


