ASELS Hisse Yorumu: Aselsan'da Sözleşme Yağmuru, Güçlü Üçüncü Çeyrek ve Nakit Sorusu
Aselsan 2026'da Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) 18 sözleşme bildirimi yaptı, yalnız Ekim'de yaklaşık 6 milyar dolarlık iş aldı ve üçüncü çeyrekte esas faaliyet kârını %59 artırdı. Hikâyenin öbür yüzü nakit: stoklar büyüdü, yatırım harcaması ikiye katlandı, borç arttı. Bu yazıda şirketin güçlü ve zayıf yanlarını, rakamlarıyla ve grafiklerle anlatıyoruz.
BorsaGEN · 31 Ekim 2026 · 9 dakikalık okuma · veriler: 30 Ekim 2026 kapanışı ve 27 Ekim 2026 tarihli 9 aylık finansal tablolar
YÖNETİCİ ÖZETİ
Aselsan'ın sipariş defteri hızla büyüyor ve bu büyüme üçüncü çeyrekte kâra yansımaya başladı. Ancak şirket bu siparişleri karşılamak için stok biriktiriyor, fabrika kuruyor ve borçlanıyor; kârın nakde dönüşmesi gecikiyor, işletmeden gelen nakit yatırımları karşılamıyor. Önümüzdeki dönemin asıl sorusu, birikmiş stokun teslimata ve nakde ne zaman döneceği.
- Sipariş
- 2026'da KAP'a yapılan 18 sözleşme bildiriminin toplamı yaklaşık 12 milyar dolar; bu, dokuz aylık satış gelirinin dört katı kadar. Yalnız Ekim'de yaklaşık 6 milyar dolarlık iş alındı.
- Kâr
- Üçüncü çeyrekte satış %35, esas faaliyet kârı %59, ana ortaklık net kârı %82 arttı. Dokuz aylık net kâr 26,5 milyar TL.
- Kârın kaynağı
- Geçen yıl kârın büyük bölümü vergi gelirinden geliyordu; bu yıl faaliyetten ve küçülen enflasyon muhasebesi kaybından geliyor. Kârın kaynağı daha sağlam.
- Nakit
- İşletme faaliyetlerinden gelen nakit %26 azaldı, stoklar dokuz ayda %43 büyüdü, yatırım harcaması ikiye katlandı. Net borç 17 milyar TL'den 55 milyar TL'ye çıktı.
- Borsa
- Hisse bir yılda %69 yükseldi, BIST 100 yerinde saydı. Ancak hisse mayıs zirvesinin %23 altında; son üç ayda endeks %19 düşerken yatay kaldı.
ASELS · Aselsan: güncel fiyat ve grafik
Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.BIST: ASELSSektör: Teknoloji
Yazının rakamları 30 Ekim 2026 kapanışı ve 27 Ekim 2026 tarihli 9 aylık finansal tablolar tarihlidir; aşağıdaki fiyat, grafik ve haber puanı günceldir.
BIST 100 (aynı başlangıç fiyatına göre)
BIST 100 (aynı başlangıç fiyatına göre)
BIST 100 (aynı başlangıç fiyatına göre)
- Önceki kapanış
- 358,50 TL
- 1 yıllık en yüksek
- 450,00 TL
- 1 yıllık en düşük
- 171,50 TL
- Yılbaşından bu yana
- +%49,76
Aselsan; radar, elektronik harp, hava savunma, haberleşme, elektro-optik (gece görüş, termal kamera), güdüm ve komuta kontrol sistemleri geliştirip üreten bir savunma elektroniği şirketi. En büyük müşterisi, Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik kurumları adına alım yapan Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB); bunun yanında yurt içindeki diğer savunma şirketlerine ve yurt dışındaki müşterilere de satış yapıyor. Şirketin Bakü, Malezya, Kazakistan ve Orta Doğu'da bağlı ortaklık ve iştirakleri bulunuyor.
Paylarının yaklaşık dörtte üçü borsada dolaşımda değil; bu payların sahibi ana ortak Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı. Borsada dolaşan kısım piyasa değerinin %25,8'i, yani yaklaşık 408 milyar TL. Hisse yoğun işlem görüyor: son 20 seansta günlük ortalama işlem hacmi 12,6 milyar TL.
Neden önemli?
Savunma şirketlerinde gelir, sözleşmenin imzalandığı gün değil teslimat ve iş ilerledikçe yazılır. Bu yüzden Aselsan'da üç ayrı soruya ayrı ayrı bakmak gerekir: ne kadar iş alındı (sözleşmeler), ne kadarı gelire dönüştü (bilanço) ve ne kadarı nakde dönüştü (nakit akışı). Bu yazı bu üç soruyu sırayla cevaplıyor.
Aselsan 30 Eylül'de biten dokuz aylık konsolide finansal tablolarını 27 Ekim akşamı açıkladı. Dokuz ayda satış geliri geçen yılın aynı dönemine göre %28,5 artarak 151,5 milyar TL'ye, brüt kâr %30,3 artarak 47,5 milyar TL'ye çıktı. Esas faaliyet kârı %15,3 artışla 39,3 milyar TL oldu.
Asıl haber üçüncü çeyrekte. Yılın ilk çeyreğinde esas faaliyet kârı geçen yıla göre %12 gerilemiş, ikinci çeyrekte yalnız %5 artmıştı. Üçüncü çeyrekte satış %35, esas faaliyet kârı %59 arttı; çeyreğin esas faaliyet kâr marjı %22,7'den %26,7'ye yükseldi. Grafik bu hızlanmayı gösteriyor.
Kaynak: Aselsan 2026 çeyrek finansal tabloları (KAP); her çeyrek kendi raporunun üç aylık sütunundan.
Dokuz aylık tabloya bakınca marj resmi daha karışık: brüt kâr marjı %30,9'dan %31,4'e çıktı ama esas faaliyet kâr marjı %28,9'dan %25,9'a geriledi. Farkın nedeni, esas faaliyetlerden diğer gelirler ile diğer giderler arasındaki farkın 9,5 milyar TL'den 6,6 milyar TL'ye inmesi. Yani satıştan gelen kârlılık korunuyor, satış dışı faaliyet kalemlerinin katkısı küçülüyor.
| Kalem | 9 ay 2025 | 9 ay 2026 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Satış geliri | 117,9 | 151,5 | +%28,5 |
| Brüt kâr | 36,4 | 47,5 | +%30,3 |
| Araştırma ve geliştirme gideri | 3,7 | 4,5 | +%20,6 |
| Esas faaliyet kârı | 34,1 | 39,3 | +%15,3 |
| Vergi öncesi kâr | 3,4 | 23,6 | 6,8 kat |
| Net kâr (ana ortaklık) | 15,1 | 26,5 | +%75,1 |
Kaynak: Aselsan 30.09.2026 konsolide finansal tabloları (KAP). Tablolar enflasyon muhasebesine (TMS 29) göre düzeltilmiştir; iki dönem aynı satın alma gücüyle karşılaştırılır.
Net kârdaki büyük artış tek başına "işler çok iyi gidiyor" diye okunmamalı; nereden geldiğine bakmak gerekiyor. Dönem kârı 15,0 milyar TL'den 26,3 milyar TL'ye, yani 11,3 milyar TL arttı. Bu artışın parçaları şöyle:
Dönem kârı ana ortaklık ve azınlık payları dahildir (ana ortaklık payı 15,1 → 26,5 milyar TL). Hesap: KAP 30.09.2026 tabloları.
En büyük katkı enflasyon muhasebesinden geliyor. Yüksek enflasyon döneminde şirketler, ellerindeki parasal varlıkların değer kaybını "net parasal pozisyon kaybı" olarak gider yazar. Enflasyon yavaşladıkça bu kayıp küçülüyor: dokuz ayda 20,4 milyar TL'den 7,9 milyar TL'ye indi ve kâra 12,4 milyar TL ekledi. Esas faaliyetteki artışın katkısı 5,2 milyar TL.
Ters yönde ise vergi var. Geçen yıl dönem kârının 11,6 milyar TL'si vergi gelirinden (büyük kısmı ertelenmiş vergi) geliyordu; vergi öncesi kâr yalnız 3,4 milyar TL idi. Bu yıl vergi geliri 2,8 milyar TL'ye indi ve vergi öncesi kâr 23,6 milyar TL'ye çıktı. Sonuç: bu yılki kârın çok daha büyük kısmı şirketin kendi faaliyetinden geliyor. Kârın kaynağı bu açıdan daha sağlam.
Geçen yıl kârı vergi taşıyordu, bu yıl faaliyet taşıyor.Dokuz aylık tablolardan çıkan sonuç
Bilançonun zayıf halkası nakit. Dokuz ayda işletme faaliyetlerinden gelen nakit %26,4 azalarak 31,3 milyar TL'den 23,0 milyar TL'ye indi (vergi ve diğer ödemeler öncesi rakamla düşüş %16,8). Nedeni stoklar: şirket dokuz ayda stoka 38,2 milyar TL bağladı, geçen yıl bu rakam 13,9 milyar TL idi. Stoklar yıl başındaki 91,6 milyar TL'den 131,0 milyar TL'ye, %43 büyüdü.
Aynı dönemde yatırım harcaması 61,6 milyar TL ile geçen yılın iki katına çıktı. Şirket yıl içinde 56 milyon dolarlık güdüm sistemleri üretim merkezini ve 40 milyon dolarlık akıllı mühimmat ve sualtı sistemleri test merkezlerini devreye aldı. İşletmeden gelen nakit bu yatırımları karşılamaya yetmeyince fark borçla kapatıldı: işletme nakdinden yatırım harcaması düşülünce kalan rakam eksi 38,6 milyar TL.
Kaynak: Aselsan 30.09.2026 konsolide nakit akış tablosu (KAP).
Sonuçta toplam finansal borç yıl başındaki 53,5 milyar TL'den 87,0 milyar TL'ye çıktı; nakit 36,2 milyar TL'den 31,8 milyar TL'ye indi. Net borç 17,4 milyar TL'den 55,2 milyar TL'ye yükseldi. Bu tutar 340 milyar TL'lik özkaynağın %16'sı; yani borç yükü ağır değil ama hızlı artıyor. Dokuz aylık finansman gideri 12,3 milyar TL.
Madalyonun öbür yüzü
Stok birikimi kötü haber olmak zorunda değil. Savunma projelerinde üretim, teslimattan aylar önce başlar; büyüyen stok, büyüyen sipariş defterinin doğal sonucu olabilir. Bilançodaki ertelenmiş gelirler (henüz teslim edilmemiş işler için önceden tahsil edilen ya da faturalanan tutarlar) de yıl başından bu yana %34 artarak 45,4 milyar TL'ye çıktı; bu, siparişlerin bir kısmının önceden finanse edildiğine işaret ediyor. Belirleyici olan, bu stokun önümüzdeki çeyreklerde teslimata ve nakde dönmesi.
Aselsan 2026'da KAP'a 18 sözleşme bildirimi yaptı (bazı bildirimler birden çok sözleşme içeriyor). Toplam tutar yaklaşık 7,96 milyar avro ve 3,08 milyar dolar; avro 1,14 dolardan çevrildiğinde yaklaşık 12 milyar dolar. Karşılaştırma için: şirketin dokuz aylık satış geliri dolar karşılığı yaklaşık 3 milyar dolar. Yalnız Ekim ayında, Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzalanan 2,46 milyar avroluk hibrit hava savunma sözleşmesi dahil, yaklaşık 6 milyar dolarlık iş alındı.
| Tarih | Müşteri | Konu | Tutar |
|---|---|---|---|
| 26 Oca | Uluslararası müşteri | Haberleşme sistemleri, insansız deniz aracı faydalı yükleri | 171 mn $ |
| 16 Mar | SSB + yurt içi platform üreticisi | Güdüm sistemleri (teslimat 2027–2028) ve ihracata yönelik elektro-optik | 166,5 mn $ |
| 30 Nis | Uluslararası müşteri | Hava savunma, radar, elektronik harp, elektro-optik | 125,1 mn $ |
| 21 May | SSB | Yapay zekâ destekli kent güvenliği (teslimat 2026–2029) | 470 mn $ |
| 1 Haz | SSB | Kamu güvenliği haberleşme, uydu ve uzay sistemleri | 845 mn $ |
| 4 Haz | SSB | Radar ve kamu güvenliği haberleşme (teslimat 2026–2033) | 271,5 mn $ |
| 15 Haz | Uluslararası müşteri | Radar, hava savunma, İHA ve İDA faydalı yükleri | 114,7 mn $ |
| 16 Haz | SSB | Hava savunma sistemleri (teslimat 2028–2032) | 780 mn € |
| 10 Tem | SSB | Hava savunma seri üretimine ilave | 1.470,5 mn € |
| 23 Eyl | Roketsan | Hava savunma sistemleri alt bileşenleri | 1.234,2 mn € |
| 1 Eki | SSB | Uzun menzilli hava savunma seri üretimine ilave | 1.008,5 mn € |
| 2 Eki | Uluslararası müşteri | Hava savunma sistemleri ihracatı | 488,5 mn € |
| 5 Eki | SSB | Hibrit hava savunma sistemleri | 2.460 mn € |
| 6 Eki | Uluslararası müşteriler | Elektronik harp, elektro-optik, arayıcı başlık, silah sistemleri | 157,9 mn $ |
| 7 Eki | SSB | Radar sistemleri | 195 mn $ |
| 8 Eki | Uluslararası müşteri | Silah ve elektronik harp sistemleri | 125 mn $ |
| 23 Eki | Uluslararası müşteri | Radar, İHA karşı tedbir, komuta kontrol | 442,5 mn $ |
| 26 Eki | SSB | Yeni nesil hava ve füze savunma sistemi geliştirme | 523 mn € |
Kaynak: Aselsan "Yeni İş İlişkisi" bildirimleri (KAP). 16 Mart satırı aynı gün bildirilen iki sözleşmenin toplamıdır. SSB: Savunma Sanayii Başkanlığı · İHA: insansız hava aracı · İDA: insansız deniz aracı.
Tablodan üç sonuç çıkıyor. Birincisi, işin ağırlığı hava savunmada: en büyük yedi sözleşmenin altısı hava savunma sistemleriyle ilgili. İkincisi, tutarın yaklaşık %86'sı yurt içinden (SSB ve Roketsan), %14'ü ihracattan geliyor; ihracat sözleşmeleri daha küçük ama daha sık. Üçüncüsü, sözleşmelerin çoğunda kâr marjı ve teslimat takvimi açıklanmıyor; takvimi açıklananlarda teslimatlar 2033'e kadar uzanıyor. Yani açıklanan teslimat takvimlerine göre bu işin gelire dönüşmesi birkaç yıla yayılıyor.
Müşteri yoğunluğu
Son bildirimlere göre Savunma Sanayii Başkanlığı, Aselsan'ın satışlarının %30,6'sını, ticari alacaklarının %37,8'ini oluşturuyor (mart–temmuz bildirimlerinde bu oranlar %41,2 ve %42,7 idi). Tek bir kamu müşterisine bu ölçüde bağlılık, gelecek yılların gelirini önceden görmeyi kolaylaştırır; ancak ödeme takvimi ve bütçe kararları şirketin nakit akışını doğrudan etkiler.
Şirketin 2026 hedefleri tutuyor mu?
Şubatta açıklanan üç hedef ve dokuz aylık gerçekleşme.
Aselsan 24 Şubat 2026'da yıl için üç hedef açıkladı: gelir artışı, FAVÖK (faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr) marjı ve yatırım harcaması. Dokuz aylık tablolar, yatırım hedefinin şimdiden aşıldığını, diğer ikisinin de dokuz ayda hedefin üzerinde seyrettiğini gösteriyor:
| Hedef | Şirketin beklentisi | 9 aylık durum | |
|---|---|---|---|
| Gelir artışı (enflasyon düzeltmeli, TL) | %10'un üzerinde | +%28,5 | ✓ dokuz ayda hedefin üzerinde |
| FAVÖK marjı (kur farkından arındırılmış) | %24'ün üzerinde | yaklaşık %27 (kendi hesabımız) | ✓ hedefin üzerinde görünüyor |
| Yatırım harcaması | 50 milyar TL'nin üzerinde | 61,6 milyar TL | ✓ aşıldı |
FAVÖK: faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr. Şirketin tanımı kur farkından arındırılmıştır; bizim hesabımız brüt kârdan faaliyet giderleri düşülüp amortisman eklenerek yapılmıştır (40,6 / 151,5 milyar TL) ve şirketin açıklayacağı rakamla birebir aynı olmayabilir.
Bu tablo iki şey söylüyor. Şirket büyüme hedefinin rahatça üzerinde; yani sözleşmeler gelire dönüşüyor. Öte yandan yatırım, hedeflenen alt sınırın belirgin üzerinde gerçekleşti; bu da nakit çıkışının neden büyük olduğunu açıklıyor. 2027 beklentileri, bu yılki takvime göre yıllık bilançoyla birlikte Şubat 2027'de açıklanabilir.
ASELS 30 Ekim'i 347 TL'den kapattı. Hisse bir yılda %68,7, yılbaşından bu yana %49,8 yükseldi; aynı dönemlerde BIST 100 %0,7 ve %4,5 geriledi. Grafik iki serinin 30 Ekim 2025'ten bu yana haftalık seyrini aynı başlangıç noktasından (100) gösteriyor.
Kaynak: Borsa İstanbul günlük kapanış verisi; ASELS için sermaye işlemi düzeltmesi gerekmedi (dönemde bedelsiz ya da bölünme yok).
Yükselişin büyük kısmı ocak–mayıs arasında geldi; hisse 6 Mayıs'ta 450 TL ile son bir yılın en yükseğini gördü. O tarihten bu yana yaklaşık %23 geride. Son üç ayda ise farklı bir tablo var: BIST 100 %19 düşerken ASELS %2,8 yükseldi. Son bir ayda hisse %3,1 artarken endeks %9,9 geriledi.
Teknik göstergelere bakınca 30 Ekim itibarıyla hisse 20 günlük hareketli ortalamasının %0,2, 50 günlük ortalamasının %5,7 altında. Göreli güç endeksi (RSI) 47,9 ile ne aşırı alım (70 üstü) ne aşırı satım (30 altı) bölgesinde. Hareketli ortalama yakınsama ıraksama (MACD) histogramı son beş seansta eksiden artıya döndü; kısa vadeli ivme yukarı yönlü. Bu göstergeler fiyatın bugünkü durumunu tarif eder, gelecekteki yönünü öngörmez.
Fonlar ve dolaşım
Son portföy raporlarına göre 181 yatırım fonu ASELS tutuyor; fonların toplam payı borsada dolaşan payların %1,9'u. Dolaşımdaki pay piyasa değerinin dörtte biri kadar; hissenin günlük işlem hacmi yine de yüksek (son 20 seans ortalaması 12,6 milyar TL).
Olumlu yönler
- Güçlü sipariş akışı: 2026'da yaklaşık 12 milyar dolar, dokuz aylık satışın dört katı.
- Üçüncü çeyrekte hızlanma: satış +%35, esas faaliyet kârı +%59, çeyrek marjı %22,7'den %26,7'ye.
- Kârın kaynağı daha sağlam: kâr vergi gelirinden değil faaliyetten geliyor.
- Şirketin üç 2026 hedefi de dokuz ayda hedefin üzerinde; yatırım hedefi şimdiden aşıldı.
- Kapasite yatırımları devrede: güdüm ve akıllı mühimmat üretim merkezleri açıldı.
- Ertelenmiş gelirler (önceden tahsil edilen tutarlar) %34 arttı; siparişlerin bir kısmı önceden finanse ediliyor.
- Ulusal kredi notu en yüksek seviyede: kredi derecelendirme kuruluşu JCR Avrasya'dan AAA (tr), görünüm durağan.
Olumsuz yönler ve riskler
- Kârın nakde dönüşmesi gecikiyor: işletme nakdi %26 azaldı, stoklar %43 büyüdü.
- Yatırım harcaması iki katına çıktı; aradaki fark borçla kapatıldı, net borç 55,2 milyar TL'ye yükseldi.
- Dokuz aylık esas faaliyet marjı %28,9'dan %25,9'a geriledi; ilk çeyrekte faaliyet kârı düşmüştü.
- Satışların %30,6'sı tek bir kamu müşterisinden (SSB); bütçe ve ödeme takvimine bağımlılık.
- Sözleşmelerin çoğunda kâr marjı ve teslimat takvimi açıklanmıyor; gelire dönüşme birkaç yıla yayılıyor.
- Hisse mayıs zirvesinin %23 altında; son bir yılda en yüksek fiyat en düşük fiyatın 2,6 katı.
- Borsada dolaşan pay sınırlı (%25,8); yönetim ve kâr dağıtım kararlarında ana ortağın belirleyiciliği yüksek.
- 24 Kasım 2026Temettü hak kullanım günüPay başına brüt 0,4276 TL (net 0,3635 TL); toplam 1,95 milyar TL. Bu gün hissenin baz fiyatı temettü tutarı kadar düşürülür.
- 26 Kasım 2026Temettü ödemesiKayıt tarihi 25 Kasım; ödeme yatırımcı hesaplarına 26 Kasım'da geçer.
- Kasım – AralıkYeni sözleşme bildirimleriEkim'deki yoğun akışın sürüp sürmediği; özellikle ihracat sözleşmeleri.
- Şubat 2027 (tahmini)Yıllık bilanço ve 2027 beklentileri2025 bilançosu ve 2026 beklentileri 24 Şubat 2026'da birlikte açıklanmıştı. Dördüncü çeyrekte stokların teslimata dönüp dönmediği burada görülecek.
İzlenecek beş başlık
- Stok ve nakit: 131 milyar TL'lik stokun teslimata dönmesi ve işletme nakdinin yeniden artması.
- Borç: net borcun ve 12,3 milyar TL'lik dokuz aylık finansman giderinin seyri.
- Marj: üçüncü çeyrekteki %26,7'lik esas faaliyet marjının kalıcı olup olmadığı.
- İhracat: ihracat sözleşmelerinin toplam içindeki payı (2026'da yaklaşık %14).
- 2027 hedefleri: şirketin gelir, FAVÖK marjı ve yatırım beklentileri.
SIK SORULAN SORULAR
Aselsan 3. çeyrek 2026 bilançosu nasıl geldi?
Aselsan'ın 2026 üçüncü çeyreğinde satış geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %35, esas faaliyet kârı %59, ana ortaklığa ait net kâr %82 arttı. Dokuz aylık toplamda satış %28,5 artışla 151,5 milyar TL, ana ortaklık net kârı %75 artışla 26,5 milyar TL oldu. Buna karşılık işletme faaliyetlerinden gelen nakit %26 azaldı.
Aselsan'ın net kârı neden bu kadar arttı?
Dokuz aylık dönem kârı 11,3 milyar TL arttı. Bunun 12,4 milyar TL'si enflasyon muhasebesindeki net parasal kaybın küçülmesinden, 5,2 milyar TL'si esas faaliyet kârındaki artıştan geldi. Ters yönde, vergi gelirinin azalması kârı 8,8 milyar TL düşürdü. Geçen yıl kârın büyük kısmı vergi gelirindendi, bu yıl faaliyetten.
Aselsan 2026'da ne kadar sözleşme imzaladı?
Aselsan 2026'da KAP'a 18 sözleşme bildirimi yaptı; toplam tutar yaklaşık 7,96 milyar avro ve 3,08 milyar dolar, avro 1,14 dolardan çevrildiğinde yaklaşık 12 milyar dolar. En büyüğü 5 Ekim'de Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzalanan 2,46 milyar avroluk hibrit hava savunma sistemleri sözleşmesi.
Aselsan temettü ne zaman ödenecek, ne kadar?
Aselsan 2025 kârından pay başına brüt 0,4276 TL (net 0,3635 TL), toplam 1,95 milyar TL nakit temettü dağıtacak. Hak kullanım tarihi 24 Kasım 2026, kayıt tarihi 25 Kasım, ödeme tarihi 26 Kasım 2026.
Aselsan'ın en büyük müşterisi kim?
En büyük müşteri Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB). Şirketin son bildirimlerine göre SSB satışların %30,6'sını, ticari alacakların %37,8'ini oluşturuyor. 2026 sözleşmelerinin yaklaşık %86'sı yurt içinden (SSB ve Roketsan), %14'ü ihracattan.
Aselsan hissesi bu yıl ne kadar yükseldi?
ASELS 30 Ekim 2026'yı 347 TL'den kapattı; yılbaşından bu yana %49,8, son bir yılda %68,7 yükseldi. Aynı dönemlerde BIST 100 %4,5 ve %0,7 geriledi. Hisse 6 Mayıs 2026'da 450 TL ile son bir yılın zirvesini gördü ve bu seviyenin yaklaşık %23 altında.
Aselsan'ın 2026 hedefleri neler?
Aselsan şubatta 2026 için enflasyon düzeltmeli gelirde %10'un üzerinde artış, kur farkından arındırılmış FAVÖK marjında %24'ün üzerinde oran ve 50 milyar TL'nin üzerinde yatırım harcaması hedefledi. Dokuz ayda gelir %28,5 arttı (hedefin üzerinde), yatırım harcaması 61,6 milyar TL ile yıllık hedefi şimdiden geçti.
Bu yazıyı faydalı bulduysan paylaş:
Diğer hisse yorumları
BorsaGEN'de devamı
Çekince. Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir; hissenin fiyatına dair beklenti ya da hedef içermez. Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımladığı finansal tablolar ve bildirimler ile borsa verilerinden derlenen genel nitelikte bilgi ve değerlendirmedir; yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve kişinin mali durumu, risk ve getiri tercihleri dikkate alınmadan hazırlanmıştır. Bu bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilere uygun sonuç doğurmayabilir. Yatırım kararlarında yetkili kuruluşlardan kişiye özel danışmanlık alınması önerilir.


