CIMSA Hisse Yorumu: Çimsa'da Yurt Dışı Büyüyor, Türkiye Zayıf, Kârı Faaliyet Dışı Kalemler Taşıyor
Çimsa dokuz ayda yurt dışında büyüdü, Türkiye'de küçüldü: yurt dışı satışlar %4,5 artarken yurt içi satışlar %17,6 geriledi ve toplam satış geliri %2,7 azaldı. Ana ortaklığa düşen net kâr %28 artışla 3,9 milyar TL'ye çıktı; ancak bu artışı ana iş değil, finansal kalemler ve bir tesis satışı getirdi. Bu yazıda şirketin güçlü ve zayıf yanlarını, nakit ve borç tablosuyla birlikte anlatıyoruz.
BorsaGEN · 1 Kasım 2026 · 13 dakikalık okuma · veriler: 30 Ekim 2026 kapanışı ve 26 Ekim 2026 tarihli 9 aylık finansal tablolar
YÖNETİCİ ÖZETİ
Çimsa'nın Türkiye'deki satışları zayıf iç talep ve deprem bölgesindeki yavaşlama yüzünden gerilerken yurt dışı satış hacmi, Amerika'daki yeni gri çimento tesisi ve beyaz çimento satışlarıyla büyüyor; satışların yaklaşık %70'i artık yurt dışından geliyor. Dokuz aylık net kârdaki artışın kaynağı ana iş değil: faaliyet kârı %8 geriledi, kâra Sabancı Holding paylarındaki daha küçük değer kaybı, düşen faiz gideri ve bir hazır beton tesisinin satışı katkı yaptı. Önümüzdeki dönemin asıl soruları, Türkiye'deki talebin ne zaman dengeleneceği ve eldeki nakdin üzerine çıkan, bir yıl içinde ödenecek borcun nasıl çevrileceği.
- Satış
- Dokuz ayda satış geliri %2,7 azalarak 41,8 milyar TL oldu. Yurt içi satışlar %17,6 geriledi, yurt dışı satışlar %4,5 arttı; satış hacmi Türkiye'de %8,2 düştü, yurt dışında %10,6 arttı.
- Kâr
- Esas faaliyet kârı %8,2 azalarak 4,4 milyar TL'ye indi; üçüncü çeyrekteki %6,2'lik artışı ise satış değil, vade farkı gibi diğer gelirler getirdi. Ana ortaklığa düşen net kâr %28 artışla 3,9 milyar TL oldu.
- Kârın kaynağı
- Dönem kârındaki 1,08 milyar TL'lik artışın 0,66 milyar TL'si Sabancı Holding paylarındaki değer kaybının küçülmesinden, 0,45 milyar TL'si bir hazır beton tesisinin satışından, 0,38 milyar TL'si düşen finansman giderinden geldi.
- Nakit ve borç
- İşletme faaliyetlerinden gelen nakit 4,50 milyar TL'den 0,70 milyar TL'ye indi; düşüşün neredeyse tamamı enflasyon muhasebesinin düzeltme satırından. Eldeki nakit 12,1 milyar TL'den 7,6 milyar TL'ye inerken bir yıl içinde ödenecek kredi 9,0 milyar TL'den 13,4 milyar TL'ye çıktı; net borç 24,0 milyar TL.
- Borsa
- Hisse bir yılda %17,4 düştü, BIST 100 yatay kaldı; 7 Mayıs zirvesinin %34 altında. Son üç ayda ise endeksten daha az geriledi (hisse %15,7, endeks %19,1).
CIMSA · Çimsa: güncel fiyat ve grafik
Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.BIST: CIMSASektör: Taş, Toprak
Yazının rakamları 30 Ekim 2026 kapanışı ve 26 Ekim 2026 tarihli 9 aylık finansal tablolar tarihlidir; aşağıdaki fiyat, grafik ve haber puanı günceldir.
BIST 100 (aynı başlangıç fiyatına göre)
BIST 100 (aynı başlangıç fiyatına göre)
BIST 100 (aynı başlangıç fiyatına göre)
- Önceki kapanış
- 39,70 TL
- 1 yıllık en yüksek
- 60,00 TL
- 1 yıllık en düşük
- 36,58 TL
- Yılbaşından bu yana
- −%16,22
Çimsa; gri çimento, beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu (yüksek ısıya ve kimyasallara dayanıklı özel bir çimento) üreten, ayrıca hazır beton satan bir yapı malzemeleri şirketi. Türkiye'de Mersin, Eskişehir ve Afyonkarahisar'da üç entegre fabrikası var; Afyon Çimento'daki payı %51. Yurt dışındaki işler, %68,31 payla sahibi olduğu Hollanda merkezli Cimsa Building Solutions çatısında toplanıyor: İspanya'da yıllık 600 bin ton beyaz klinker (çimentonun ara ürünü) kapasiteli Buñol fabrikası, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Houston limanındaki beyaz çimento tesisi ile Ekim 2025'te devreye alınan yıllık 600 bin tonluk gri çimento öğütme tesisi, İrlanda'da ise 2024'te satın alınan Mannok. Mannok çimentonun yanında yalıtım levhası, beton kiremit, gaz beton blok ve gıda ambalajı üretiyor.
Şirket faaliyet raporunda kendini beyaz çimentoda dünyanın ilk iki, kalsiyum alüminat çimentosunda ilk üç markasından biri olarak tanımlıyor. Ana ortak %54,54 payla Sabancı Holding; Akçansa'nın payı %8,98, diğer ortakların payı %36,48. Borsada dolaşan kısmın piyasa değeri yaklaşık 13,3 milyar TL; son 20 seansta günlük ortalama işlem hacmi 218 milyon TL. Hisse BIST 100 endeksinde yer alıyor.
İki ayrı hikâye
Çimsa'nın satışlarının yaklaşık %70'i yurt dışından geliyor (dokuz ayda iskonto öncesi satışların %69,5'i; geçen yıl %64,3). Bu yüzden şirket iki ayrı ekonomiye bağlı: Türkiye'deki inşaat talebi ile Avrupa ve Amerika'daki yapı malzemesi pazarları. Tablolar enflasyon muhasebesine (TMS 29) göre hazırlanıyor; geçen yılın rakamları Eylül 2026'nın satın alma gücüne taşındığı için bu yazıda tablo kalemlerindeki değişim oranları enflasyondan arındırılmış, yani reel değişimlerdir.
Üçüncü çeyrekte ne oldu?
Satış yerinde saydı; üçüncü çeyrekteki faaliyet kârı artışını diğer gelirler getirdi.
Çimsa 30 Eylül'de biten dokuz aylık konsolide finansal tablolarını 26 Ekim akşamı açıkladı. Dokuz ayda satış geliri geçen yılın aynı dönemine göre %2,7 azalarak 41,8 milyar TL'ye, brüt kâr %6,5 azalarak 7,8 milyar TL'ye indi. Esas faaliyet kârı %8,2 azalışla 4,4 milyar TL oldu. Şirketin açıkladığı FAVÖK (faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr; diğer gelir ve giderler hariç) ise yalnız %1 azalarak 7,46 milyar TL'de kaldı ve FAVÖK marjı %17,5'ten %17,8'e çıktı.
Çeyreklere bakınca satış ilk çeyrekte yatay kaldı, ikinci çeyrekte %9,7 geriledi, üçüncü çeyrekte %2,3 arttı. Esas faaliyet kârı ilk çeyrekte %56 geriledi (brüt kâr azaldı, kur farkı geliri 0,55 milyar TL'den 0,26 milyar TL'ye indi), ikinci çeyrekte %1,7 azaldı, üçüncü çeyrekte ise %6,2 artışla 2,2 milyar TL oldu. Bu artış satıştan değil, esas faaliyetlerden diğer gelirlerden geldi: vade farkı geliri 0,15 milyar TL'den 0,36 milyar TL'ye çıktı, diğer gelir ve giderlerin net katkısı 0,10 milyar TL'den 0,48 milyar TL'ye yükseldi. Şirketin bültenindeki diğer gelir ve giderler hariç esas faaliyet kârı ise üçüncü çeyrekte %12,8, dokuz ayda %13,9 geriledi; çeyrekte faaliyet giderleri %19,6 arttı. Ayrıca şirketin bültenine göre yükselen petrokok (fırınlarda yakıt olarak kullanılan petrol rafinerisi ürünü) fiyatları brüt kâr marjını %21,6'dan %20,9'a indirdi ve çeyreğin FAVÖK'ü %1,7 geriledi.
Kaynak: Çimsa 2026 çeyrek finansal tabloları ve finansal sonuç bültenleri (KAP); her çeyrek kendi raporunun üç aylık sütunundan, kendi satın alma gücüyle.
Satışların gerisinde hacim farkı var. Şirketin bültenine göre dokuz ayda satış hacmi Türkiye'de %8,2 azaldı, yurt dışında %10,6 arttı; toplam hacim %1,3 büyüdü. Üçüncü çeyrekte bu ayrışma derinleşti: Türkiye'de %10,9 düşüş, yurt dışında %13,3 artış. Bültende aktarılan sektör verilerine göre Türkiye'de çimento tüketimi yılın ilk yedi ayında %2,7, Çimsa'nın faaliyet gösterdiği bölgelerde ise %15,8 azaldı; depremden etkilenen bölgelerde düşüş %29.
| Kalem | 9 ay 2025 | 9 ay 2026 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Satış geliri | 42,9 | 41,8 | −%2,7 |
| Brüt kâr | 8,4 | 7,8 | −%6,5 |
| Esas faaliyet kârı | 4,8 | 4,4 | −%8,2 |
| FAVÖK (şirketin açıkladığı) | 7,53 | 7,46 | −%1,0 |
| Vergi öncesi kâr | 4,4 | 5,8 | +%31,0 |
| Net kâr (ana ortaklık) | 3,0 | 3,9 | +%28,0 |
Kaynak: Çimsa 30.09.2026 konsolide finansal tabloları ve finansal sonuçlar bülteni (KAP). Tablolar enflasyon muhasebesine (TMS 29) göre düzeltilmiştir; iki dönem aynı satın alma gücüyle karşılaştırılır.
Dönem kârı (azınlık payları dahil) 3,60 milyar TL'den 4,68 milyar TL'ye, yani 1,08 milyar TL arttı. Bu artışı parçalarına ayırınca tablo değişiyor:
Dönem kârı ana ortaklık ve azınlık payları dahildir (ana ortaklık payı 3,05 → 3,90 milyar TL). Sabancı Holding payı kalemi finansal yatırımlardan giderlerdir (1,21 → 0,55 milyar TL). Hesap: KAP 30.09.2026 tabloları ve dipnotları.
Artışın yarıdan fazlası şirketin işinden bağımsız bir kalemden geliyor. Çimsa, geçmişte Exsa'nın Sabancı Holding'e devri sırasında aldığı ve Sabancı Holding sermayesinin %1,32'sini temsil eden paylara sahip. Bu paylar borsa fiyatıyla değerleniyor ve değer değişimi doğrudan kâra yazılıyor. Geçen yılın ilk dokuz ayında bu kalem kârdan 1,21 milyar TL düşmüştü; bu yıl düşen tutar 0,55 milyar TL. Aradaki 0,66 milyar TL'lik fark kâr artışının yarısından fazlası. Bu yılki 0,55 milyar TL'lik kayıp aslında enflasyon muhasebesinden: Sabancı Holding hissesi yıl başında 84,25 TL, 30 Eylül'de 84,80 TL'ydi; fiyat yerinde sayarken paylar TL'nin satın alma gücündeki düşüş kadar reel değer kaybetti. Bu kalem hisse fiyatına ve enflasyona bağlı olarak her çeyrek iki yönde de oynayabilir; fiyat enflasyon kadar artmadıkça kâra eksi yazılır.
İkinci kalem bir defalık: şirket bir hazır beton tesisini sattı ve dönemde 0,47 milyar TL sabit kıymet satış geliri yazdı (geçen yıl 0,01 milyar TL). Üçüncüsü faiz: banka kredilerinin faiz gideri 2,14 milyar TL'den 1,54 milyar TL'ye indi, net finansman gideri 0,38 milyar TL azaldı. Enflasyon muhasebesinden doğan parasal kazanç 0,24 milyar TL arttı. Ters yönde ise esas faaliyet kârı 0,39 milyar TL azaldı, vergi gideri 0,29 milyar TL arttı.
Şirketin kendi hesabıyla tesis satışı ve Sabancı Holding paylarının etkisi çıkarıldığında dokuz aylık düzeltilmiş net kâr (azınlık payları dahil) %6,8 artışla 4,79 milyar TL; yalnız üçüncü çeyreğe bakınca 2,18 milyar TL'den 2,16 milyar TL'ye, yani yatay. Bu düzeltilmiş rakam da düşen faiz giderinden ve enflasyon muhasebesi kazancından destek alıyor; diğer gelir ve giderler hariç esas faaliyet kârı dokuz ayda %13,9 geriledi. Kısacası ana iş kârı büyümüyor, geriliyor.
Kâr arttı, ama artışı fabrikalar değil; finansal kalemler ve bir tesis satışı getirdi.Dokuz aylık tablolardan çıkan sonuç
Şirket faaliyetlerini üç bölümde raporluyor. Yurt dışındaki beyaz ve gri çimento işlerini de içeren çimento bölümü büyüdü: satışı %6,8, esas faaliyet kârı %4,4 arttı ve grubun esas faaliyet kârının %86,5'ini tek başına üretti. Türkiye'deki inşaat talebine en yakın iş olan hazır beton ise %29,1 küçüldü. İrlanda'daki Mannok'u kapsayan yapı malzemeleri ve paketleme bölümünün satışı %14,6, esas faaliyet kârı %30,2 geriledi.
| Bölüm | Satış (9A25 → 9A26) | Değişim | Esas faaliyet kârı (9A25 → 9A26) |
|---|---|---|---|
| Çimento (yurt dışı dahil) | 28,61 → 30,54 | +%6,8 | 3,63 → 3,79 |
| Hazır beton | 6,94 → 4,92 | −%29,1 | 0,63 → 0,24 |
| Yapı malzemeleri ve paketleme | 7,39 → 6,32 | −%14,6 | 0,50 → 0,35 |
| Toplam | 42,94 → 41,78 | −%2,7 | 4,77 → 4,38 |
Kaynak: Çimsa 30.09.2026 konsolide finansal tabloları, bölümlere göre raporlama dipnotu (KAP). Yapı malzemeleri ve paketleme bölümü İrlanda'daki Mannok faaliyetleridir.
Coğrafi ayrım daha net. İskonto öncesi yurt içi satışlar 17,0 milyar TL'den 14,0 milyar TL'ye (−%17,6) inerken yurt dışı satışlar 30,7 milyar TL'den 32,0 milyar TL'ye (+%4,5) çıktı. Yurt dışı şirketlerin çatısı Cimsa Building Solutions'ın satışı %4,5 artışla 27,1 milyar TL'ye, net kârı 1,39 milyar TL'den 2,12 milyar TL'ye yükseldi. Yurt dışında hacim %10,6 artarken TL satışın daha az artmasının olası açıklamalarından biri, bu gelirlerin TL'ye çevrilme etkisi; fiyat ve ürün karışımı da rol oynayabilir.
Kurun iki yüzü
Kredilerin yaklaşık %85'i döviz cinsinden (%64 avro, %20 dolar), satışların büyük kısmı da avro, dolar ve sterlinle yapılıyor. Faaliyet raporuna göre şirket döviz kredilerinin kur riskini ihracat gelirleriyle doğal olarak dengeliyor. Öte yandan kurdaki artış TL'nin satın alma gücündeki kaybın gerisinde kaldığında yurt dışı işler TL ile küçük görünüyor: avro kuru yıl başından bu yana %10 artarken (50,45 TL'den 55,51 TL'ye) fiyatlar yaklaşık %24 arttı (kendi hesabımız) ve ana ortaklık özkaynağındaki yabancı para çevrim farkları dokuz ayda 2,73 milyar TL eksiye yazıldı. Bu kayıp ödenen temettü (0,79 milyar TL), Mannok pay alımı (0,40 milyar TL) ve kur riskinden korunma işlemlerinin eksisiyle (0,53 milyar TL) birleşince ana ortaklık özkaynağı 3,90 milyar TL'lik dönem kârına rağmen yıl başındaki 41,30 milyar TL'den 40,76 milyar TL'ye geriledi.
Bilançonun zayıf halkası nakit. Dokuz ayda işletme faaliyetlerinden gelen nakit 4,50 milyar TL'den 0,70 milyar TL'ye indi. Ancak bu düşüşün neredeyse tamamı enflasyon muhasebesinin nakit akış tablosuna etkisinden geliyor: tablodaki parasal kazanç düzeltmesi satırı bu yıl 6,13 milyar TL, geçen yıl 2,26 milyar TL eksi; aradaki 3,87 milyar TL'lik fark, işletme nakdindeki 3,79 milyar TL'lik düşüşün tamamından büyük. Stok, alacak ve borçlara bağlanan nakit ise geçen yılla benzer (3,38 milyar TL'ye karşı 3,53 milyar TL); şirket de işletme sermayesinin satışlara oranının %14 ile yıl sonuna göre hafif iyileştiğini açıkladı. Gerçek nakit tarafında öne çıkanlar şunlar: ödenen vergi 0,08 milyar TL'den 0,54 milyar TL'ye çıktı, ortalama alacak tahsil süresi 54 günden 59 güne uzadı ve eldeki nakit yıl başındaki 12,10 milyar TL'den 7,58 milyar TL'ye indi.
Kaynak: Çimsa 30.09.2026 konsolide nakit akış tablosu (KAP). Enflasyon muhasebesi nedeniyle işletme nakdinden 6,13 milyar TL'lik (geçen yıl 2,26 milyar TL) parasal kazanç düzeltmesi düşülür; aradaki 3,87 milyar TL'lik fark işletme nakdindeki düşüşün tamamından büyüktür.
Olumlu taraf yatırım harcamasında. Büyük projeler devreye alındığı için maddi duran varlık alımı %38,6 azalarak 2,91 milyar TL'ye indi; şirketin bültenine göre net yatırım harcamalarının satışlara oranı 6,0 puan düşüşle %5,7'ye geriledi. Buna karşılık dönemde iki büyük nakit çıkışı daha oldu: Mannok'un azınlıkta kalan %5,3'lük payı 20,5 milyon avroya (1,09 milyar TL) satın alındı ve ortaklara ve bağlı ortaklıkların azınlık ortaklarına toplam 1,48 milyar TL temettü ödendi.
| Kalem | 31 Aralık 2025 | 30 Eylül 2026 |
|---|---|---|
| Banka kredileri | 34,77 | 31,54 |
| Nakit ve benzerleri | 12,10 | 7,58 |
| Net borç | 22,66 | 23,97 |
| Bir yıl içinde ödenecek kredi | 9,03 | 13,42 |
| Cari oran (dönen varlık / kısa vadeli borç) | 1,10 | 0,89 |
Kaynak: Çimsa 30.09.2026 konsolide finansal tabloları, finansal borçlanmalar dipnotu ve faaliyet raporu (KAP). 31 Aralık 2025 tutarları Eylül 2026 satın alma gücüyle verilmiştir. Kiralama borçları hariçtir; bu tanımla net borç şirketin açıkladığı 23.966 milyon TL ile aynıdır.
Tablo iki şey söylüyor. Net borç yıl başına göre reel olarak yalnız %5,7 arttı ve özkaynağın yaklaşık yarısı kadar; şirketin hesabıyla net borcun FAVÖK'e oranı 2,21'den 2,36'ya çıktı. Avroyla bakınca ise artış daha belirgin: dönem sonu kurlarıyla kendi hesabımıza göre net borç yaklaşık 361 milyon avrodan 432 milyon avroya çıktı. Öte yandan vade kısaldı: kredilerin %42,5'i bir yıl içinde ödenecek ve bu tutar eldeki nakdin üzerinde; cari oran 1'in altına indi.
Borcu çevirme araçları
Şirketin elinde bazı finansman imkânları var. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Kasım 2025'te 50 milyon avroluk, ilk iki yılı anapara ödemesiz beş yıl vadeli kredi anlaşması imzalandı; Haziran 2026 dipnotuna göre ilk yarısı kullanıldı, kalan 25 milyon avro (yaklaşık 1,4 milyar TL) ihtiyaca göre kullanılabilecek ve Mersin'deki sürdürülebilirlik yatırımlarına ayrılmış. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Nisan 2026'da 10 milyar TL'ye kadar tahvil ve finansman bonosu ihracını onayladı; bu izin 8 Nisan 2027'ye kadar geçerli. Amerika tesisinin Şubat 2027 vadeli 29 milyon avroluk kredisi de 2031 vadesine taşındı. Bir yıl içinde ödenecek 13,4 milyar TL'nin bu araçlarla ne ölçüde yenileneceği önümüzdeki çeyreklerin ana sorusu.
Yatırımlar tamamlandı: sırada ne var?
Son bir yılda devreye giren tesisler ve satın almalar.
Çimsa son iki yılda büyük yatırımlar yaptı: 2024'te Mannok'u satın aldı, 2025'te yatırım harcamalarının satışlara oranı %15,3'e çıktı. Bu yıl ise o yatırımların devreye girdiği yıl. Aşağıdaki tablo son bir yılda tamamlanan başlıca işleri gösteriyor:
| Tarih | İş | Sonuç |
|---|---|---|
| Ekim 2025 | ABD'de gri çimento öğütme tesisi | Yıllık 600 bin ton kapasite; ABD'de gri çimento satışı başladı |
| Kasım 2025 | Kratos inşaat çözümlerinin devri (Afyon Çimento) | 10 milyon dolar bedelle beton güçlendirme ürünleri eklendi |
| Mayıs 2026 | Mannok'un kalan %5,3 payı | 20,5 milyon avro; Mannok'ta pay %100 |
| Haziran 2026 | Eskişehir'de atık ısıdan elektrik tesisi | Fabrikanın yıllık elektriğinin yaklaşık %25'ini karşılaması bekleniyor |
| Temmuz 2026 | Mersin'de kalsiyum alüminat çimentosu 5. fırını | Kapasite 131 bin tondan 197 bin tona |
| 2026 | Bir hazır beton tesisinin satışı | 0,47 milyar TL sabit kıymet satış geliri |
Kaynak: Çimsa özel durum açıklamaları, 2025 ve 2026 finansal sonuç bültenleri ve 30.09.2026 dipnotları (KAP).
Maliyet tarafında şirketin öne çıkardığı başlık alternatif yakıt. Dokuz ayda alternatif yakıt kullanım oranı Türkiye'de %23, İspanya'daki Buñol'da %30, İrlanda'daki Mannok'ta %78'e ulaştı. Yine de enerji giderleri %9,0, doğrudan hammadde giderleri %13,5 arttı; satış yerinde sayarken maliyetlerin artması brüt kâr marjını %19,5'ten %18,8'e indirdi.
Yönetimde yeni dönem
Yönetim kadrosu bu yıl büyük ölçüde değişti. 1 Ocak 2026'dan itibaren eski genel müdür Umut Zenar yönetim kurulu başkanı oldu. 1 Eylül 2026'da genel müdürlüğe Baran Çelik getirildi; Çelik 2011'de katıldığı Çimsa'da bütçe ve finans müdürü, finans direktörü ve mali işlerden sorumlu üst yönetici (CFO) olarak çalışmış; 2017–2026 arasında OYAK Grubu'nda önce çimento, beton ve kâğıt grubunun, ardından grubun CFO'su ve icra kurulu üyesi olarak görev yapmıştı. Finans ve mali işler genel müdür yardımcılığına da 1 Ağustos'ta yeni atama yapıldı. Yeni yönetimin 2027 için açıklayacağı öncelikler izlenecek.
CIMSA 30 Ekim'i 38,96 TL'den kapattı. Hisse bir yılda %17,4, yılbaşından bu yana %16,2 değer kaybetti; aynı dönemlerde BIST 100 %0,7 ve %4,5 geriledi (1 Nisan'daki 0,74 TL brüt temettü dahil edilince bir yıllık kayıp yaklaşık %15,9). Grafik iki serinin 30 Ekim 2025'ten bu yana haftalık seyrini aynı başlangıç noktasından (100) gösteriyor.
Kaynak: Borsa İstanbul günlük kapanış verisi. Fiyatlar 1 Nisan 2026'daki 0,74 TL brüt temettü için düzeltilmemiştir; dönemde bedelsiz ya da bölünme yok.
Hisse 7 Mayıs'ta 59,00 TL ile son bir yılın en yüksek kapanışını gördü; o tarihten bu yana yaklaşık %34 geride. Son aylarda ise tablo farklı: son üç ayda hisse %15,7, BIST 100 %19,1 düştü; son bir ayda hisse %6,5, endeks %9,9 geriledi. 16 Eylül'deki %5,7'lik düşüşü şirkete bağlamak doğru olmaz: o gün BIST 100 de %5,5 düştü ve sistemimiz günü 444 hissede sert düşüşle piyasa geneline yayılan olağan dışı bir gün olarak işaretledi. Tabloların açıklandığı günün ertesinde, 27 Ekim'de ise hisse endeks yatay kalırken %5,3 yükseldi.
Teknik göstergelere bakınca 30 Ekim itibarıyla hisse 20 günlük hareketli ortalamasının %2,3, 50 günlük ortalamasının %7,9, 200 günlük ortalamasının %19,3 altında. Göreli güç endeksi (RSI) 42,7 ile ne aşırı alım (70 üstü) ne aşırı satım (30 altı) bölgesinde. Hareketli ortalama yakınsama ıraksama (MACD) histogramı artı bölgede; kısa vadeli ivme yukarı döndü. Bu göstergeler fiyatın bugünkü durumunu tarif eder, gelecekteki yönünü öngörmez.
Fonlar ve dolaşım
Son portföy raporlarına göre 52 yatırım fonu CIMSA tutuyor; fonların toplam payı borsada dolaşan payların %3,95'i. Payların yaklaşık %36'sı borsada dolaşımda; hisse BIST 100 endeksinde ve son 20 seansta günlük ortalama işlem hacmi 218 milyon TL.
Olumlu yönler
- Yurt dışı satışlar %4,5, yurt dışı satış hacmi %10,6 arttı; satışların yaklaşık %70'i yurt dışından.
- Çimento bölümünün esas faaliyet kârı %4,4 arttı; üçüncü çeyrekte satış geliri reel olarak %2,3 büyüdü.
- FAVÖK marjı zorlu ortama rağmen %17,5'ten %17,8'e çıktı.
- Büyük yatırımlar devreye girdi: ABD gri çimento tesisi, Mersin'de %50 artan kalsiyum alüminat çimentosu kapasitesi, Eskişehir'de atık ısıdan elektrik.
- Yatırım harcaması %38,6 azaldı; net yatırımın satışlara oranı %5,7'ye indi.
- Net finansman gideri 0,38 milyar TL azaldı; 8 Nisan 2027'ye kadar geçerli 10 milyar TL'lik tahvil izni ve EBRD kredisinin kalan 25 milyon avroluk dilimi ek finansman imkânı sunuyor.
- Son üç ayda hisse BIST 100'den daha az düştü; tabloların ertesi günü %5,3 yükseldi.
Olumsuz yönler ve riskler
- Türkiye'de satış hacmi %8,2, yurt içi satışlar %17,6 geriledi; hazır beton bölümü %29,1 küçüldü.
- Esas faaliyet kârı %8,2 azaldı; net kâr artışını Sabancı Holding paylarındaki daha küçük değer kaybı ve bir defalık tesis satışı taşıdı.
- Eldeki nakit 12,10 milyar TL'den 7,58 milyar TL'ye indi, ödenen vergi arttı ve alacak tahsil süresi 54 günden 59 güne uzadı; işletme nakdindeki 4,50 → 0,70 milyar TL'lik düşüşün ise çoğu enflasyon muhasebesi düzeltmesinden.
- Bir yıl içinde ödenecek kredi 13,4 milyar TL'ye çıktı ve nakdin üzerinde; cari oran 0,89.
- Mannok'un yapı malzemeleri ve paketleme bölümünün satışı %14,6, esas faaliyet kârı %30,2 geriledi.
- Petrokok fiyatları üçüncü çeyrekte brüt marjı aşağı çekti; 1 Ocak 2027'de işçi ücretlerine enflasyonun 3 puan üstünde zam yapılacak.
- Hisse bir yılda %17,4 düştü ve 7 Mayıs zirvesinin %34 altında.
- 1 Ocak 2027Ücret zammıToplu iş sözleşmesinin ikinci yılında saat ücretlerine tüketici fiyat endeksi (TÜFE) artışının 3 puan üstünde zam yapılacak (2026'da %35). Sözleşme 31 Aralık 2027'ye kadar geçerli.
- 1 Ocak 2027Üretim kazancına indirimli vergi7582 sayılı Kanun ile üretim faaliyetinden elde edilen kazançlara 2027'den itibaren %12,5 kurumlar vergisi uygulanacak.
- Şubat 2027 (tahmini)Yıllık bilanço2025 bilançosu 26 Şubat 2026'da açıklanmıştı. Dördüncü çeyrekte nakit bakiyesinin, borç vadesinin ve yurt içi hacmin nasıl seyrettiği burada görülecek.
- Mart 2027 (tahmini)Genel kurul ve temettü kararı2025 kârından pay başına brüt 0,74 TL (toplam 700 milyon TL) temettü, 30 Mart 2026'daki genel kurulda onaylanmış ve 1 Nisan'da dağıtılmaya başlanmıştı.
- 8 Nisan 2027Tahvil ihraç izninin sonuSPK'nın onayladığı 10 milyar TL'lik borçlanma aracı ihraç tavanı bu tarihe kadar kullanılabilir.
İzlenecek beş başlık
- Türkiye talebi: yurt içi satış hacmindeki düşüşün (dokuz ayda %8,2) durması ve hazır beton satışlarının toparlanması.
- Marj: petrokok ve enerji maliyetlerinin seyri; FAVÖK marjının %17,8 civarında korunup korunmadığı.
- Nakit: yıl başında 12,1 milyar TL olan, Eylül sonunda 7,6 milyar TL'ye inen nakit bakiyesinin yeniden artması ve alacak tahsil süresinin kısalması.
- Borç vadesi: bir yıl içinde ödenecek 13,4 milyar TL'lik kredinin yenilenmesi ya da tahvil ihraç izni ve yeni uzun vadeli kredilerle uzun vadeye taşınması.
- Yurt dışı: ABD gri çimento tesisinin ilk tam yılı ve yeni kalsiyum alüminat çimentosu kapasitesinin satışa dönüşmesi.
SIK SORULAN SORULAR
Çimsa 3. çeyrek 2026 bilançosu nasıl geldi?
Çimsa'nın 2026 üçüncü çeyreğinde satış geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre reel %2,3, esas faaliyet kârı vade farkı ve diğer gelirlerin katkısıyla %6,2 arttı (şirketin diğer gelir ve giderler hariç hesabıyla %12,8 azaldı); dönem kârı 1,93 milyar TL'den 2,22 milyar TL'ye çıktı. Dokuz aylık toplamda satış %2,7 azalışla 41,8 milyar TL, esas faaliyet kârı %8,2 azalışla 4,4 milyar TL, ana ortaklığa düşen net kâr %28 artışla 3,9 milyar TL oldu. İşletme faaliyetlerinden gelen nakit ise 4,50 milyar TL'den 0,70 milyar TL'ye indi; bu düşüşün neredeyse tamamı enflasyon muhasebesinin nakit akış tablosundaki düzeltme satırından geliyor.
Çimsa'nın net kârı neden arttı?
Dokuz aylık dönem kârı 3,60 milyar TL'den 4,68 milyar TL'ye çıktı. Artışın 0,66 milyar TL'si Sabancı Holding paylarındaki değer kaybının küçülmesinden, 0,45 milyar TL'si bir hazır beton tesisinin satışından, 0,38 milyar TL'si düşen finansman giderinden geldi; esas faaliyet kârı ise 0,39 milyar TL azaldı. Şirketin kendi hesabıyla bu etkiler çıkarıldığında düzeltilmiş net kâr %6,8 arttı.
Çimsa temettü ne zaman ödedi, ne kadar?
Çimsa 2025 kârından pay başına brüt 0,74 TL (net 0,63 TL), toplam 700 milyon TL nakit temettü dağıttı; hak kullanım tarihi 1 Nisan 2026, ödeme tarihi 3 Nisan 2026'ydı. 2026 kârına ilişkin karar, bu yılki takvime göre Mart 2027'deki genel kurulda verilecek.
Çimsa'nın borcu ne kadar?
30 Eylül 2026 itibarıyla banka kredileri 31,5 milyar TL, nakit 7,6 milyar TL, net borç 24,0 milyar TL; şirketin hesabıyla net borcun FAVÖK'e oranı 2,36. Kredilerin yaklaşık %85'i döviz cinsinden ve 13,4 milyar TL'si bir yıl içinde ödenecek.
Çimsa'nın yurt dışında hangi tesisleri var?
Yurt dışı işler %68,31 payla sahip olunan Cimsa Building Solutions çatısında: İspanya'da Buñol beyaz çimento fabrikası, ABD'nin Houston limanında beyaz çimento ve Ekim 2025'te devreye alınan gri çimento öğütme tesisi, İrlanda'da Mannok. Dokuz ayda iskonto öncesi satışların %69,5'i yurt dışından geldi.
Çimsa'nın ortakları kimler?
Ana ortak %54,54 payla Sabancı Holding; Akçansa'nın payı %8,98, diğer ortakların payı %36,48. Son portföy raporlarına göre 52 yatırım fonu CIMSA tutuyor.
CIMSA hissesi neden düştü?
Hisse son bir yılda %17,4 geriledi ve 7 Mayıs'taki 59,00 TL'lik zirvesinin yaklaşık %34 altında; aynı dönemde Türkiye'de satış hacmi ve esas faaliyet kârı geriledi. Son üç ayda ise hisse %15,7 düşerken BIST 100 %19,1 düştü; 16 Eylül'deki %5,7'lik düşüş piyasa genelindeki sert satış gününe denk geldi.
Bu yazıyı faydalı bulduysan paylaş:
Diğer hisse yorumları
BorsaGEN'de devamı
Çekince. Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir; hissenin fiyatına dair beklenti ya da hedef içermez. Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımladığı finansal tablolar ve bildirimler ile borsa verilerinden derlenen genel nitelikte bilgi ve değerlendirmedir; yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve kişinin mali durumu, risk ve getiri tercihleri dikkate alınmadan hazırlanmıştır. Bu bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilere uygun sonuç doğurmayabilir. Yatırım kararlarında yetkili kuruluşlardan kişiye özel danışmanlık alınması önerilir.


